Cukier wpływa na mózg jak narkotyk
Zespół naukowców z uniwersytetu w Aarhus przeprowadził badania na świnkach miniaturkach, by zbadać wpływ uzależnienia od cukru. Świnki przez 12 dni otrzymywały dziennie dwa litry słodzonej wody do wypicia. Badanie mózgów świnek przeprowadzono przed eksperymentem i po nim. Odkryto, że cukier wpływa na ośrodek nagrody w mózgu w taki sam sposób jak narkotyki.
Michael Winterdahl, profesor z zakładu medycyny klinicznej w Uniwersytecie Aarhus przyznaje, że cukier bez wątpienia wywołuje kilka efektów psychicznych i zdecydowanie nie jest zdrowy. Dodaje, że wątpił, iż cukier wywiera wpływ na mózg i zachowanie, ale okazało się inaczej. Profesor Winterdahl wyjaśnia, że po zaledwie 12 dniach przyjmowania cukru zaobserwowano znaczne zmiany w systemach dopaminowym i opioidowym mózgów świnek. System opioidowy, który uczestniczy w odczuwaniu i kreowaniu dobrego samopoczucia aktywował się już po pierwszym dniu.
Jak wyjaśniają badacze - kiedy odczuwamy coś satysfakcjonującego, układ nagrody w mózgu wytwarza wrażenie radości, przyjemności i dobrego samopoczucia. Wtedy uwalniana jest dopamina i opioidy.
Naukowcy zaznaczają, że jeśli cukier zmienia w taki sposób ośrodek nagrody w mózgu zaledwie po 12 dniach, to można założyć, że naturalnie stymulujące nas czynniki są spychane na dalszy plan, a ich miejsce zajmuje cukier i inne sztuczne stymulanty. Dzieje się tak dlatego, że dążymy do wyrzutu dopaminy i jeśli coś powoduje silniejszy efekt, to to zostanie przez nas wybrane.
Naukowcy podkreślają, że idealnie dokładne badania byłyby przeprowadzone na ludziach, jednak ludzie są trudną grupą kontrolną, a poziomy dopaminy mogą być regulowane przez wiele innych czynników. Mają na nie wpływ pokarmy, które przyjmujemy, gry w które gramy a nawet nowa relacja romantyczna. Świnki są dobrą alternatywą, bo ich mózgi są bardziej złożone od mózgów gryzoni i odpowiednio duże by móc użyć na nich skanerów mózgu używanych na ludziach.
źródła:
https://www.nature.com/articles/s41598-019-53430-9
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/au-sct011420.php