Jak ukierunkować swój rozwój jako trener personalny - Jakub Żuk
Współczesny trener personalny ma o wiele więcej możliwości niż jeszcze kilka lat temu, a jednocześnie mierzy się z wieloma wyzwaniami takimi jak konkurencyjny rynek, który wręcz wymaga dynamicznego rozwoju, zarówno pod kątem wiedzy treningowej i umiejętności budowania marki w internecie.
Wraz z mocno rozwijającym się trendem zdrowego stylu życia, rośnie liczba trenerów personalnych, a przy tym również profesjonalnych firm szkoleniowych, które ich kształcą.
Większość trenerów ma świadomość, że aby wyróżnić się na rynku fitness, trzeba się kształcić, lecz nie zapominajmy, że rozwój ten powinien być ściśle ukierunkowany. Przypomina to swego rodzaju drogę, w której mamy wytyczony cel, a za pomocą odpowiednich działań i narzędzi osiągamy go, nie inaczej rzecz ma się w kwestii rozwoju kariery i nowych umiejętności.
Naszym celem jako trenerów jest stać się jak najlepszym specjalistą dla klientów. Musimy wiedzieć, że klient sam nie przyjdzie, dlatego również istotnym jest umiejętne promowanie własnej osoby jako specjalisty i nauczenie się budowania profesjonalnego wizerunku. Jeżeli chcemy rozwijać biznes to musimy nauczyć się, jak być najlepszym managerem i mentorem dla trenerów, którzy będą pomagać budować Twój brand. Zanim opowiem o tym, na które szkolenia warto się wybrać, jak dobierać osoby, od których należy się uczyć, na jakie książki zwrócić uwagę i wreszcie na jakie spotkania się wybrać, to wezmę na warsztat wszystkie poszczególne etapy rozwoju trenera personalnego.
Każdy trener personalny przechodzi pewne etapy i w przypadku gdy są one uporządkowane, daje to szansę na dynamiczny wzrost jego marki, a to przekłada się na dużo wyższe zarobki, uznanie w środowisku i możliwość nawiązywania atrakcyjnych relacji biznesowych.
Trener personalny, który działa profesjonalnie nie powinien pomijać poszczególnych etapów.
Pierwszy etap:
Pierwszy etap rozwoju trenera personalnego zaczyna się w momencie, gdy dostaje on uprawnienia trenerskie. To czas około roku wytężonej pracy i nauki aby w ogóle zaistnieć na lokalnym, a później internetowym rynku.
Przeważnie początkujący trener jest już po przeczytaniu kilku, a nawet kilkunastu książek w temacie treningu i jest wstępnie obeznany z tymi zagadnieniami. Niewielu trenerów od samego początku zwraca uwagę na marketing czy sprzedaż, ale w momencie zderzenia z pracą i rynkiem dowiadują się dopiero jak istotna jest ta kwestia.
Trener, który dopiero zaczyna, musi skupić się na dynamicznym rozwoju pod kątem zagadnień związanych z ciałem człowieka, jego funkcjonowaniem, fizjologią, a także mechaniką ruchu.
W tej chwili branża wymaga tego, by wzbogacał swoją wiedzę o zagadnienia związane z profesjonalną obsługą klienta i sprzedażą, a także żywieniem w aspekcie zdrowotnym i sportowym oraz nowoczesnej suplementacji.
Warto wówczas korzystać z książek i uporządkowanych bardzo dobrych kursów w akredytowanych firmach szkoleniowych.
Początkowa faza rozwoju to moment na zatrudnienie się w placówce jako trener, który będzie zarówno pełnił dyżury, jak i praktykował treningi wprowadzające i treningi personalne pod okiem dobrego koordynatora.
Jest to czas na rozwój umiejętności aż do chwili, gdy będziemy mogli samodzielnie i odpowiedzialnie prowadzić treningi personalne.
Największe błędy popełnianie na tym etapie to przede wszystkim zbyt wczesne rozpoczęcie treningów na własną rękę, zamknięcie się z książkami w domu kompletnie nie praktykując kontaktu z klientami, nie zwracanie uwagi na umiejętności miękkie, co powoduje frustrację z powodu kiepskiego budowania relacji z potencjalnymi podopiecznymi, a także nieodpowiedzialne, zbyt szybkie wkroczenie w social media.
Drugi etap:
Kolejny okres rozwoju, to czas, gdy zaczynamy sami wykonywać treningi personalne korzystając z wiedzy, którą już posiadamy.
Powinniśmy mieć na swoim koncie kilka bardzo dobrych szkoleń z merytoryki treningowej, a także przynajmniej jedno z marketingu, obsługi klienta, żywienia i suplementacji.
Po roku dynamicznego rozwoju dajemy sobie przynajmniej dwa lata aby rozwinąć skrzydła opiekując się podopiecznymi na najwyższym poziomie, budując markę i nawiązując współpracę.
To idealny czas, by ukierunkować swoje działania w stronę specjalizacji, w jakiej chcemy się poruszać jako trenerzy.
Równocześnie jesteśmy gotowi aby zacząć uczyć się podstaw tworzenia reklam, budowania marki i zaawansowanej sprzedaży ponieważ w miarę rozwoju chcemy stworzyć sobie stabilne dochody, które pozwolą nam rozwijać się jeszcze prężniej co poskutkuje wyższymi cenami oraz komfortem pracy i w ten sposób stworzymy tak zwane koło rozwojowe.
Musimy zacząć w tym czasie skutecznie komunikować naszą skuteczność, wartość i zaangażowanie jako trenerzy aby przyciągać do siebie szerszą publikę.
Warto tutaj zainwestować w dobrej jakości zdjęcia, opisy, reklamy sponsorowane, oraz mocno zadbać o relacje z podopiecznymi, która jest kluczowa.
Trzeci etap:
Gdy mówimy o dalszej ścieżce rozwoju trenera to w zasadzie mamy bardzo wiele możliwości.
Trener z odpowiednim stażem, przynajmniej kilkuletnim, może oprócz swojej specjalizacji, zacząć szukać dodatkowych form rozwoju, aby poszerzyć zarówno działania jako trenera i swój dochód zyskując przy tym uznanie w branży.
Trzeci etap to poszukiwanie tego w czym jesteś naprawdę dobry i co możesz rozwinąć aby pomagać innym.
W dalszym ciągu trzeba mocno stawiać na wiedzę. W grę wchodzą tutaj bardzo zaawansowane szkolenia ponieważ już mamy na to środki.
Warto postawić na współpracę z dużo bardziej doświadczoną osobą, która pomoże nam solidnie rozwinąć biznes, pod warunkiem, że mamy takie ambicje.
W tym etapie mamy stabilną pracę co pozwala na komfort życia i wybór dalszych ścieżek rozwoju.
Powinniśmy również mądrze szukać książek, zacząć jeździć na konferencje i spotkania branżowe rozszerzając sieć kontaktów.
W momencie o którym mowa, po przynajmniej czterech latach solidnej pracy i rozwoju, mamy już zwykle zapełniony grafik, odpowiednią ilość pracy online, a także bardzo dobrze działające social media i stronę internetową.
W tym momencie warto pomyśleć o udzielaniu się w branży mocniej, czy to w formie artykułu, czy gościnnych wypowiedzi, starając się ambitnie wpływać na rynek i zmieniać go na lepsze.
Nigdy nie wolno zatrzymywać się w procesie rozwoju, trzeba korzystać z książek i dostępnych szkoleń.
Czwarty etap:
W ten okres wchodzimy już bardzo dojrzali, bogaci w doświadczenie i chłodne spojrzenie na wszystkie dotychczasowe działania.
Możemy w pierwszej chwili stwierdzić, że to początek wypalenia i w rzeczywistości może tak być ale nie musi.
Sumiennie przepracowane lata często skutkują pewną refleksją, która przychodzi stopniowo.
Kochamy być trenerami i dbać o swoich podopiecznych lecz dynamiczny rozwój rynku pozwala na dodatkowe możliwości. Możemy zmniejszać ilość podopiecznych zwiększając cenę, rozbudowując przy tym dodatkowe źródła dochodu.
Dróg jest kilka. Polecam by na podstawie obranej specjalizacji podjąć działalność szkoleniową, na początku w podstawowej formie, podchodząc do tego z dużą rezerwą.
Do tej pory dbając o swoich podopiecznych w pewien sposób edukowaliśmy ich, ale praca szkoleniowca to coś zupełnie innego.
Musimy koniecznie wrócić do wcześniejszych źródeł wiedzy i poszerzyć aktualne zasoby, aby w pełni przygotować się na przekazanie w pełnym wymiarze niezbędnych informacji młodym adeptom.
Jeżeli kształciłeś się w treningu siłowym kilka solidnych lat na co dzień pracując z podopiecznymi to jesteś w stanie dzielić się tymi doświadczeniami.
Możesz również zacząć zatrudniać innych trenerów, a używając swojej marki, pozyskiwać dla nich klientów. Założenie swojego studia treningowego to bardzo dobre wyjście.
Pamiętaj, że wykonywanie dotychczasowej pracy a zadania przedsiębiorcy to dwie różne bajki i będziesz musiał nauczyć się całkowicie nowych umiejętności, które pozwolą na wypływanie na szersze wody w biznesie.
Podsumowując, temat rozwoju siebie jako trenera personalnego nie jest taki prosty jak wydaje się na pierwszy rzut oka.
Potrzebujemy silnego samozaparcia, obrania celu i dążenia do niego mimo przeciwności losu.
Nawet jeżeli dojdziemy do satysfakcjonujących efektów, z których większość osób byłaby już zadowolona i osiadła na laurach, potrzebujemy dalszych faz rozwoju aby sięgać jeszcze dalej niż sobie zamierzyliśmy.
Pamiętaj o równowadze w rozwoju. Musisz działać pełną parą ale również odpoczywać. Poświęcaj swój czas na rozwój mądrze i zarezerwuj codziennie 15 minut, aby przy kawie pomyśleć w jakim kierunku mógłbyś głębiej się rozwinąć.
Jakie szkolenia warto zrobić?
Praca trenera personalnego wymaga rozwoju przede wszystkim ze względu na zmieniające się trendy i nowe doniesienia naukowe.
Szkolenia akredytowane na przykład przez REP's, to szkolenia sprawdzone i zweryfikowane, więc firmy, które posiadają akredytacje, dają gwarancję jakości i są zdecydowanie bardziej wiarygodne.
Na samym początku przydadzą Ci się szkolenia związane z wyszczególnieniem anatomii, programowania treningowego, obsługi klienta, a także fizjologii wysiłku fizycznego i mechaniki ruchu. Wzbogać również swoją teczkę o planowanie prostych jadłospisów sportowych i rozpisywanie suplementacji.
W pierwszej fazie rozwoju, o której sobie powiedzieliśmy warto postawić na różnorodność pod kątem treningu, żywienia i suplementacji ponieważ dopiero poszukujemy drogi.
W dalszej kolejności, gdy mamy już odpowiednie zasoby wiedzy, warto wybrać swoją specjalizację, w której czujemy się dobrze i chcemy ją rozwijać.
Zawsze warto uatrakcyjnić swoją ofertę ćwiczeniami na przykład związanymi ze sportami walki bądź przygotowaniem motorycznym co pozwoli dodatkowo rozwinąć podopiecznego.
Jak rozpoznać dobrą firmę szkoleniową?
Dobra firma szkoleniowa to niekoniecznie ta, która istnieje najdłużej na rynku a ta, która ma bardzo wysoką jakość i podąża za nowymi trendami, a nawet je w pewien sposób kreuje.
Gdybyśmy mieli wyszczególnić świetną placówkę szkoleniową to na pewno musimy zwrócić uwagę na kadrę, która w niej wykłada, na samą działalność i misję akademii, akredytacje, certyfikaty ukończenia, a także by wykłady odbywały się w komfortowych salach lub studiach.
Nie bez znaczenia jest czy na danym szkoleniu będziemy mieli zapewniony posiłek, kawę czy herbatę, ponieważ to bardzo dobrze świadczy o firmie, która dba o swoich kursantów.
Profesjonalna firma szkoleniowa w dzisiejszych czasach ma rozwiniętą platformę online z autorskimi kursami, które dostępne są w przystępnych cenach w abonamencie całorocznym.
Istotnym dodatkiem jest grupa, na przykład na facebooku, w której inni kursanci dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą co pozwala tworzyć wartościowe kontakty.
Wisienką na torcie jest sama osobowość właściciela, ponieważ firma szkoleniowa "bez twarzy” nie skupia wokół siebie jakościowej społeczności, a może nam na tym zależeć.
W rzeczy samej nie ma idealnej firmy szkoleniowej, grunt to starannie wybrać, przyswoić wiedzę, wdrożyć ją i odnosić z tego powodu świetne rezultaty w postaci efektów podopiecznych.
Jakub Żuk
Jakub Żuk o sobie:
Przedsiębiorca, właściciel kilku firm w tym KierunekTrener.pl, trener personalny, dietetyk i trener sportów walki z wieloletnim doświadczeniem. Motto: skuteczność i efektywność. Nie bawi się w półśrodki, skupia się na mocnej pracy. Od 6 lat mocno związany z branżą fitness. Na co dzień koordynuje, rekrutuje, wdraża i szkoli trenerów personalnych w aspektach biznesu trenerskiego, sprzedaży, budowania własnej marki osobistej, marketingu i obsługi klienta. Prowadzi szkolenia w czołowych klubach fitness w Polsce. Jest laureatem nagrody "Osobowość roku 2019", był wybrany najlepszym trenerem personalnym w roku 2018 i 2019 przez portal oferteo. Współpracuje jako ekspert między innymi z branżafitness.com, polskifitness.tv, czy dietetycy org pl. Poza branżą prowadzi podcast, konstruuje i wprowadza ze swoim zespołem strategie marketingowe do firm, organizuje duże eventy, między innymi festiwale hip-hopowe na 6000 osób. Jest inicjatorem takich projektów jak Akademia Biznesu Trenera Personalnego czy konferencja Wiedza i Biznes. Związany był z branżą odzieżową i finansową.