Z badań wynika, że trening wytrzymałościowy spowalnia procesy starzenia

Z przeprowadzonych badań wynika, że trening wytrzymałościowy spowalnia procesy starzenia. W badaniu opublikowanym przez European Heart Journal, naukowcy przedstawili wyniki swoich studiów nad efektami trzech rodzajów treningu: wytrzymałościowego, HIIT i siłowego. Wyniki wskazują na to, że trening wytrzymałościowy i HIIT spowalniają, a nawet odwracają procesy starzenia komórkowego.

Badacze, którymi zarządzał profesor Ulrich Laufs z Uniwersytetu w Lipsku, przebadali 266 młodych, zdrowych, ale nieaktywnych fizycznie ochotników. Na okres 6 miesięcy badani zostali podzieleni na grupy, każda z grup uprawiała odmienny rodzaj aktywności fizycznej. Pierwsza grupa wykonywała treningi wytrzymałościowe (biegi), druga trening HIIT (rozgrzewka, bieg interwałowy i cool down), a trzecia treningi siłowe (na 8 różnych maszynach). Uczestnicy badania trenowali przez 45 minut 3 razy w tygodniu. Badacze porównywali długość telomerów i proces telomerazy zachodzący w białych krwinkach ochotników.

Telomer to fragment chromosomu zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się przy każdym podziale komórki. Proces ten przekłada się na proces starzenia. U ochotników  trenujących wytrzymałościowo i interwałowo doszło do 2-3-krotnego nasilenia aktywności enzymu odbudowującego telomery i zwiększenia ich długości w porównaniu do grupy kontrolnej i osób, które wykonywały ćwiczenia siłowe. 

Profesor Ulrich Laufs zaznacza, że z odkrycia wynika, iż trening wytrzymałościowy i interwałowy ma wpływ na zdrowe i wolniejsze starzenie.

Dr Christian Werner, współautor badań wyjaśnia, że z perspektywy ewolucyjnej, trening interwałowy i wytrzymałościowy symulują zachowanie naszych przodków lepiej niż trening siłowy.

źródło:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-11/esoc-ebn112618.php