Badania wskazują, że jedzenie 300 kcal mniej może przynieść korzyści zdrowotne

Spożywanie 300 kalorii mniej dziennie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology[1] wskazują, że nawet tak niewielka redukcja ilości przyjmowanych kalorii może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Na potrzeby przeprowadzanego badania naukowcy zrekrutowali 218 dorosłych kobiet i mężczyzn w wieku od 21 do 50 lat, których BMI mieściło się w granicach od 22 do 27,9 (to zakres BMI od mieszczącego się w normie po lekką nadwagę; należy zaznaczyć, że badania nie prowadzono na osobach otyłych).

Przez pierwszy miesiąc połowa grupy została poproszona o zredukowanie ilości przyjmowanych dziennie kalorii o 25%, a druga połowa, stanowiąca grupę kontrolną, jadła tak, jak zwykle. Po zakończeniu pierwszego miesiąca badań, osoby na diecie zostały poproszone o utrzymanie 25% deficytu kalorycznego przez okres dwóch lat, ale ogólna redukcja finalnie wyniosła około 300 kcal dziennie (czyli 12%) na osobę. Przez okres 2 lat, osoby z grupy obcinającej kalorie straciły około 10% wagi, z czego aż 71% pochodziło z utraty tłuszczu. To nie jedyna korzyść, jaką przyniosło zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii - w grupie poprawiły się wyniki cholesterolu, a także zaobserwowano pozytywne zmiany w pomiarach ciśnienia. Redukcja kalorii zmniejszyła również zagrożenie chorobami metabolicznymi.  

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy wnioskują, że nawet tak niewielka zmiana w sposobie odżywiania, polegająca jedynie na zmniejszeniu ilości przyjmowanych kalorii, może przynosić korzystne skutki dla ogólnego stanu zdrowia i metabolizmu oraz pomóc w kontrolowaniu wagi i porcji spożywanego pokarmu.

Przypominamy, że przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne dla dorosłych kobiet wynosi około 2000 kcal dziennie, a dla mężczyzn 2500 kcal. Dla porównania, 300 kcal mieści się w średnim batonie.

[1] https://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(19)30151-2/fulltext