Badania wskazują pozytywny wpływ aktywności fizycznej na mózg

Według naukowców z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych ćwiczenia, które przyspieszają puls - takie jak bieg, szybki marsz czy jazda na rowerze, zwiększają ilość istoty szarej w mózgu.

Tkanka mózgu składa się z istoty szarej, która zbudowana jest z komórek nerwowych oraz z istoty białej, której budulec stanowią wypustki komórek nerwowych. Uważa się, że ilość masy szarej jest związana ze zdolnościami intelektualnymi.

Na podstawie analizy danych ponad 2 tysięcy ochotników, których obserwowano okresowo w latach 1997-2012, zespół niemieckich badaczy uzyskał wyniki, które wskazują na to, że aktywność fizyczna poprawia kondycję mózgu i wpływa spowalniająco na zmiany, które zachodzą z wiekiem w istocie szarej (wraz z upływem lat zmniejsza się masa istoty szarej, co ma wpływ na zdolności intelektualne i jest powiązane z występowaniem demencji).

Neurolog doktor Ronald Petersen, który jest głównym autorem badań, stwierdza, że wyniki badań przynoszą pośredni dowód na to, że ćwiczenia aerobowe mają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Podkreśla również, że uzyskane wyniki można odnieść do osób starszych. To, według niego, stanowi dowód na to, że aktywność fizyczna w średnim wieku poza byciem wartościową w sposób oczywisty w tym okresie, ma również dobry wpływ na późniejszy okres życia. Badania wykazały również korzystne oddziaływanie aktywności fizycznej na obszary mózgu, które dotykane są przez chorobę Alzheimera.

Anestezjolog i psychol doktor Michael Joyner z Mayo Clinic, który jest również współautorem badań, wskazuje, że aktywność fizyczna poprawia ukrwienie mózgu. Dodaje również, że przytaczana publikacja jest istotna także ze względu na to, że dostarcza obszernych danych, pokazujących efekty zachodzące w strukturze mózgu.

Badacze z Mayo Clinic zwracają równocześnie uwagę na zalecenia WHO, które rekomendują uprawianie aktywności fizycznej przez przynajmniej 150 minut tygodniowo. Podkreślają także wagę dbania o odpowiednią dietę, utrzymywanie prawidłowej wagi, monitorowanie ciśnienia krwi i kontrolowanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.

grafika: Photo on Foter.com

Źródła:

https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(19)30522-1/fulltext

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/mc-eak123019.php