Z raportu WHO wynika, że ponad 80% nastolatków nie jest wystarczająco aktywna fizycznie
Początek nowego roku to czas postanowień, także tych, które dotyczą zmiany trybu życia na zdrowszy. Warto tym razem przyłożyć się do ich realizacji, bo dane dostarczane przez WHO są alarmujące. Z opublikowanego pod koniec listopada badania, które przeprowadziła organizacja, wynika, że większość nastolatków na całym świecie nie jest wystarczająco aktywna fizycznie. Jak zaznaczają specjaliści WHO, ta sytuacja stanowi zagrożenie dla przyszłego zdrowia tego pokolenia.
Według badań, które zostały opublikowane przez badaczy z World Health Organization w czasopiśmie The Lancet Child & Adolescent Health, więcej niż 80% nastolatków w wieku 11-17 lat nie jest wystarczająco aktywna fizycznie. Zalecenia WHO to przynajmniej jedna godzina umiarkowanej aktywności dziennie. 85% dziewcząt i 78% chłopców nie spełnia tych wymagań. Badania, które przeprowadzano w latach 2001-2016 w 146 krajach, pokazują, że dziewczęta są mniej aktywne fizycznie od chłopców (z wyłączeniem czterech krajów, w których sytuacja jest odwrotna, mowa o: Tonga, Samoa, Afganistanie i Zambii). Największa różnica w aktywności fizycznej między płciami, która wynosiła więcej niż 15%, odnotowana została w Stanach Zjednoczonych i Irlandii.
Jak zaznacza autorka badań, doktor Regina Guthold z WHO, aktualnie niezbędne jest prowadzenie polityki, która będzie promowała udział dziewcząt w aktywności fizycznej.
Korzyści wynikające z uprawiania sportu w wieku nastoletnim, takie jak pozytywny wpływ na układ oddechowy, mięśniowy, kostny i kardiometaboliczny, odbijają się pozytywnie na życiu dorosłym.
Choć godzina aktywności dziennie może wydawać się sporym wymaganiem, to badacze nie brali pod uwagę jedynie uprawiania sportu. W toku badań wzięto pod uwagę również zabawę, rekreację, chodzenie oraz wykonywanie obowiązków domowych.
Współautorka badania, doktor Fina Bull z WHO, wskazuje, że położenie nacisku na wychowanie fizyczne w szkołach może pomóc uczniom w wyrobieniu dobrych nawyków, które pozostaną z nimi w wieku późniejszym. Dodaje również, że ważne jest to, by szkoły oferowały różnorodne opcje ćwiczeń, które odpowiadałyby indywidualnym preferencją i wykraczały poza tradycyjne programy oparte na sporcie zespołowym.
Być może z okazji zbliżającego się Nowego Roku, warto rodzinnie zaangażować się w jakiś rodzaj aktywności fizycznej. Stara mądrość głosi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Warto zadbać o to, by to, czym nasiąknie było pozytywnym wzorcem, dlatego po szaleństwach sylwestrowych wybierzmy się na rodzinny spacer noworoczny.
Kompletny artykuł WHO dostępny jest TUTAJ
Pozostałe zdjęcia: archiwum