GT Training - jak i dla kogo?
Podczas targów FIWE spotkaliśmy się z Jakubem Podgórskim, który jest twórcą koncepcji GT, projektantem treningu GT oraz założycielem szkoły dla Trenerów i Instruktorów - GT Academy. W oparciu o jego wypowiedzi opracowaliśmy w syntetycznej formie kilka ciekawych informacji na temat treningu GT.
Trening GT
Założeniem treningu GT jest stworzenie komplementarnego systemu, który łączy wszystkie cechy motoryczne. Trening ten zawiera w sobie takie elementy, które świadomie i wyraźnie wpływają na poprawę sprawności ogólnej. W systemie GT mocny nacisk położony jest na elementy koordynacyjne oraz stabilizacyjne. To dwa fundamenty motoryki, bez których nie sposób sobie wyobrazić innych kwestii motorycznych takich jak siła, moc i wytrzymałość. Zaczynając od tych podstaw w toku treningu GT pracuje się nad siłą, mocą i wytrzymałością. W skład programów GT wchodzą: GT Strenght, GT Power, GT Compact, GT Core, GT Wod, GT Stretch i GT Mobility. Program GT Mobility najmocniejszy nacisk kładzie na mobilność, zwiększenie zakresu ruchomości oraz przygotowanie aparatu ruchowego do pracy. Pozostałe w swojej budowie zawierają, poza mobilnością, elementy koordynacyjne, siłowe, mocy. Każdy z nich jest jednak dedykowany w większym stopniu jednej z tych cech np. GT Strenght podnosi siłę, a GT Power moc.
Sprzęt potrzebny do treningu GT
W treningu GT wykorzystywane są przede wszystkim gumy GT Tiguar poza nimi: sztangi, drabinki, stepy, boxy, maty, kettlebells i taśmy mini band. Trening GT może zostać przeprowadzony na małej powierzchni. Wielu trenerów wykorzystuje system GT w swoich własnych treningach i prowadzonych przez siebie treningach personalnych. Treningi są programowane w formie mikro cykli dwutygodniowych i większych - rozłożonych na trzy lata. W systemie znajdują się gotowe, zaprogramowane treningi, które kładą nacisk na poszczególne elementy motoryczne.
Dla kogo?
Dla każdego. Trening GT jest intensywny w swojej konstrukcji, ale intensywność ta jest kontrolowana przez skalowanie wszystkich wzorców ruchowych i ćwiczeń. Pełna forma treningu jest wyzwaniem, ale podstawowa składa się z tak prostych elementów, że każdy z nią sobie poradzi. Trener GT na szkoleniu uczy się skalować trening i dobierać go do możliwości ćwiczącego. Sam trening ma charakter interwałowy. Istnieją dedykowane ścieżki muzyczne do treningu GT. Najczęściej stosowanym układem jest 30 sekund pracy i 30 sekund odpoczynku. Jeden trening trwa 55 minut i składa się z: przygotowania ruchowego, które ma na celu poprawienie wydajności u ćwiczących, następnie pojawiają się elementy mobilizacyjne, stabilizacyjne i poszczególne sekwencje na dolne partie ciała, górne i oraz elementy tułowia.